Jak założyć konto bankowe przez Internet 

Ta metoda cieszy się wśród klientów największą popularnością. Nic dziwnego –jest wygodna , szybka i daje możliwość ekspresowej aktywacji konta.

Wniosek

Aby założyć konto online wystarczy wejść na stronę internetową danego banku i złożyć wniosek. We wniosku podajemy swoje podstawowe dane takie jak: imię, nazwisko czy pesel. Warto mieć pod ręką dowód osobisty, aby w razie potrzeby móc podać także bardziej szczegółowe informacje. Ponadto zostaniemy poproszeni o udostępnienie swojego numeru telefonu oraz adresu email. Niektóre banki wysyłają, za pośrednictwem poczty elektronicznej, instrukcje podpowiadające jak dokończyć proces zakładania konta lub potwierdzenie, że  rachunek został otwarty.

Weryfikacja tożsamości

Banki posługują się pocztą elektroniczną także w celu potwierdzenia wskazanego w procesie rejestracji adresu email. Wystarczy to zrobić np. klikając w załączony link aktywacyjny. Sposobem weryfikacji jest również przelew z innego konta należącego do klienta. Dane które klient podał we wniosku o otwarcie rachunku muszą się zgadzać z danymi opisującymi przelew z innego banku. Po złożeniu wniosku otrzymamy (mailem bądź smsem) numer konta na jaki należy przelać symboliczną kwotę (najczęściej 1 zł lub 1 gr). Po pozytywnej weryfikacji danych bank uruchomi nasze nowe konto. Jeżeli jednak bank nie oferuje opcji przelewu weryfikacyjnego, naszą tożsamość trzeba będzie zweryfikować w inny sposób – zrobi to np. kurier dostarczający umowę rachunku.

Podpisanie umowy

Zatwierdzając umieszczony na stronie internetowej wniosek o konto automatycznie przekazujemy go do banku. Następnie pozostaje tylko czekać na telefon od konsultanta, który ustali z nami sposób dostarczenia i podpisania umowy. Najczęściej odbywa się to przy udziale kuriera, który jak wspominaliśmy wcześniej dokona weryfikacji naszej tożsamości na podstawie dowodu osobistego. W obecności kuriera podpisujemy także umowę w dwóch egzemplarzach – jeden dla nas, drugi dla banku. Kiedy bank otrzyma swoją kopię umowy, aktywuje nasze konto osobiste.

Założyć konto zdalnie czy nie?

Czy zatem trudno jest założyć konto w banku przez Internet? Jak widać nie. Dzięki temu możemy cieszyć się rachunkiem bez konieczności wychodzenia z domu. Otwieranie konta w tradycyjny sposób jest bardziej czasochłonne, gdyż wymaga osobistej wizyty w oddziale banku.